Kedves Szülők és Hetedikesek!
Tanév végi vizsgák 2023.
A 8. osztályban esedékes középiskolai felvételi vizsgára történő felkészítés céljából 7. évfolyamon májusban tanév végi vizsgát tartunk magyar nyelv és irodalom, matematika és egy a tanuló által választott tantárgyból, megadott témakörök illetve tételek alapján. Magyar nyelvből és matematikából írásbeli, irodalomból és a választott tantárgyból szóbeli formában. Készségtárgyat választani csak szakirányú továbbtanulás esetén lehetséges.
- A vizsgakövetelmények megegyeznek a helyi tantervben szereplő 7. osztályos tanév végi követelményekkel.
- A szabadon választott tantárgyból a tanulóknak a vizsgára írásban kell jelentkezni április 22-ig az adott tantárgyat tanító szaktanárnál.
- A két kötelező tantárgyból (magyar nyelv, matematika) az írásbeli vizsgát a tanulók két egymást követő napon teszik le. Az írásbeli vizsgák időtartama 45 perc.
- Az irodalom és a szabadon választott tantárgyakból való vizsgáztatás a délutáni idősávban folyik egyéni beosztás alapján. A szóbeli tételek kihúzása után felkészülési időt kapnak a gyerekek Az SNI- és BTMN-es tanuló a vizsga során a szakértői véleményben foglaltak és a szülő írásbeli kérése alapján az alábbi kedvezményekre lehet jogosult: időhosszabbítás, az iskolai tanulmányai során általa használt, megszokott segédeszköz használata, a vizsga meghatározott részeinek értékelése alóli felmentés.
- Az írásbeli vizsgák kijavítása és értékelése 5 munkanapon belül történik meg, a szóbeli vizsgák osztályzatairól a vizsga napján értesülhetnek a tanulók.
- A vizsgabizottságok együttesen alakítják ki véleményüket, és értékelik a tanulókat. A vizsgák értéke a témazáró dolgozat súlyozásával egyenértékű. (200%)
- A vizsgák összesített eredményéből a tanulók záróvizsga igazolást kapnak kézhez a bizonyítvánnyal együtt
Irodalom tételek
Az irodalom tételsor esetében a felsorolt korstílusoknál és a műfajoknál is csak egy példát kell az adott stílusra/műfajra vonatkozóan bemutatni, nem az összes művet. (1.2.3.4. tétel) Más tételek esetében is az alapinformációk mellett csak az adott témát kell szemléltetni a megadott verseken keresztül. (5.6.7. tétel)
- Műfaji sajátosság, mesei elemek, szereplők jellemfejlődése a tanult elbeszélő költeményekben (Toldi, János vitéz)
- A regény műfaji sajátosságai Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk c. regényében (a regény fogalma, fajtája, felépítése, szereplők jellemrajza, cselekmény)
- A középkor, a reneszánsz és a barokk korstílus bemutatása egy-két tanult vers szemléltetésével (stílusjegyeket a műveken keresztül kell prezentálni)
- Klasszicizmus és a romantika bemutatása és szemléltetése a tanult versek alapján
- Nemzeti eszme, látásmód megjelenése a magyar költészetben (Himnusz, Szózat, Nemzeti dal – hasonlóságok, különbségek – megjelenik a kül. versek elemzése!)
- A dráma műfaji sajátosságai, a generációs különbségek jelenléte Shakespeare Rómeó és Júlia c. drámájában
- Történelmi folyamatok jelenléte a XIX. századi költészetben, Arany János: A walesi bárdok c. művének elemzésével (történelmi háttér, cenzúra, verselemzés stb.)
Magyar nyelv tételek
- Szófajok
- Mássalhangzó törvények
- Toldalékok: képző, jel, rag
- Hangalak és jelentés
- Szószerkezet (alárendelés, mellérendelés)
- Mondatelemzés (alany, állítmány, tárgy, határozók, jelzők)
- Fogalmazás
Gyakorló feladatsor magyar nyelvből:
Gyakorló feladatsor az év végi vizsgához 1
Matematika tételek
- Műveletek a racionális számok halmazán
- Egyenes és fordított arányosság, arányos osztás
- Százalékszámítás
- Egyenletek, szöveges feladatok megoldása egyenlettel
- Kombinatorika
- Lineáris függvények ábrázolása, hiányzó értékeinek meghatározása, sorozatok, szabályfelismerés, grafikonok
- Háromszögek, ill. nevezetes négyszögek tulajdonságai
- Terület-, kerület-, felszín-, térfogatszámítás
- Tengelyes és középpontos szimmetria
Gyakorló feladatsorok matematikából:
Gyakorló feladatlapok az év végi vizsgához 1
Gyakorló feladatlapok az év végi vizsgához 2
Gyakorló feladatlapok az év végi vizsgához 3
Választható tantárgyak témakörei
Vizuális kultúra tételek 2023.