Szóbeli vizsgák, pályaalkalmassági és képességfelmérési vizsgálatok időszaka
Helyi szervezésű, szóbeli vizsgát csak az a köznevelési intézmény (gimnázium, szakgimnázium) szervezhet, amelyik előírja a központi írásbeli vizsgán való részvételt, és amelyben a felvételi évét megelőző három év átlagában a jelentkezők száma több mint kétszeresen meghaladta a felvehető tanulók számát (Nkt. 50. § (4)).
Ha a szakképző intézményben a felvételi eljárás évét megelőző három év átlagában a jelentkezők száma adott ágazatban több mint háromszorosan meghaladja a felvehető tanulók számát, a szakképző intézmény központi írásbeli vizsgát, illetve szóbeli vizsgát tarthat (12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet – a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról 149. § (3)). Ha a választott tanulmányi területen a középiskola a felvétel feltételeként előírta a
szóbeli vizsgát, arra 2025. március 3. és március 20. között kerülhet sor. Ugyanebben az időszakban kell megszervezni a felvétel feltételeként előírt pályaalkalmassági és képességfelmérési vizsgálatokat is. A szóbeli vizsgák és egyéb vizsgálatok helyét és időpontját az érintett középiskola határozza meg, megszervezésükre minden középfokú iskola legalább három napot köteles kijelölni a fentiekben meghatározott időszakon belül.
Ha a középfokú intézmény szóbeli vizsgát szervez, a vizsga kérdéseinek a Nemzeti alaptanterv általános iskolai követelményrendszerére és a középiskola pedagógiai programjában/szakmai programjában meghatározott, a felvételi tájékoztatóban nyilvánosságra hozott követelményekre kell épülniük. Tekintettel arra, hogy a középfokú intézmények a felvételi eljárással kapcsolatos lényeges információk nagy részét – így a szóbeli vizsgákra vonatkozó részletes információkat is − a honlapjukon hozzák nyilvánosságra, célszerű a kiválasztott intézmények honlapját rendszeresen figyelemmel kísérni a jelentkezés benyújtását követően is. A szóbeli vizsga eredménye – ha az iskola azt előírja – a felvételi eljárás egészében megszerezhető összpontszám 25 százalékánál nem lehet több.
A jelentkezők felvételi jegyzéke
A középfokú iskoláknak a felvételi vizsgákat követően − legkésőbb a tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletben meghatározott időpontig, 2025. március 21-ig − a honlapjukon tanulmányi területenként nyilvánosságra kell hozniuk a jelentkezők felvételi jegyzékét, amelynek az intézmény egy-egy tanulmányi területére jelentkezést benyújtó valamennyi tanulót tartalmaznia kell.
A jegyzék a jelentkező azonosító adata – oktatási azonosító szám vagy jelige – mellett tartalmazza a jelentkezőnek a felvételi eljárásban elért összesített eredményét (összpontszámát) és az iskola által meghatározott rangsorban elfoglalt helyét. Az eljárás során elért összpontszámot a felvételi jegyzéken abban az esetben is fel kell tüntetni, ha a jelentkező nem teljesítette a felvételi követelményeket.
Ez a jegyzék azonban még nem a végleges felvételi eredményt tükrözi.
Módosító időszak
A felvételi vizsgák eredményei, tapasztalatai vagy egyéb információk alapján a 2025. március 25. és 27. közötti időszakban a tanulóknak lehetőségük van a tanulói adatlapon szereplő sorrend megváltoztatására, illetve új tanulmányi terület felvételére is, de utóbbira csak olyan középfokú iskolában, amely az eredeti tanulói adatlapon már szerepelt. Az új tanulmányi terület felvételéhez az érintett középfokú iskolával történt előzetes egyeztetés is szükséges. Az egyeztetés tényét a középfokú iskolába eredetileg benyújtott jelentkezési lapon kell a középiskolának feltüntetnie.
Új iskolát (és annak tanulmányi területét) nem lehet a módosító tanulói adatlapon feltüntetni. A módosítás során tanulmányi területet törölni nem lehet.
A változtatáshoz módosító tanulói adatlapot kell előállítani a KIFIR rendszerből, amelyet 2025. március 27-ig meg kell küldeni a Hivatalba. A módosító tanulói adatlap előállítását és a Hivatalhoz történő továbbítását szintén a tanuló általános iskolája végzi. Évről évre tapasztalható, hogy ebben az időszakban a jelentkezők egy része a bizonytalanabbnak ítélt iskolákat/tanulmányi területeket hátrébb, míg a biztosnak tűnő lehetőségeket előrébb sorolja. Ezen döntés meghozatala előtt célszerű megfontolni a következőket. A jelentkezők rangsorolásának algoritmusa kizárja annak a lehetőségét, hogy egy intézmény adott tanulmányi területéről a jelentkező kiessen pusztán azért, mert a tanulmányi terület az általa meghatározott listának nem az elején szerepel. A jelentkező számára a módosítás lehetősége akkor lehet fontos, ha a felvételik során az egyes iskolákban szerzett tapasztalatai alapján esetleg megváltozott a saját felvételi elképzelése. Inkább más helyre szeretne elsősorban bejutni (és ha több helyre is felvennék, a saját választása, a tanulmányi területek között általa felállított sorrend lesz a döntő), illetve még inkább azért, mert lehetősége van olyan új tanulmányi területeket is megjelölni, amelyekbe a bejutás esélye nagyobb. A jelentkezők felvételi jegyzéke a módosító időszakban kiegészülhet tehát olyan tanulókkal, akik a megjelölt új tanulmányi területen az elért eredményük alapján a rangsorban előrébb szerepelnek, mint a normál jelentkezési időszakban megjelölt tanulmányi területeiken.
A tanulói és módosító tanulói adatlapok feldolgozása után a Hivatal a 2025. április 10-ig iskolánként, azon belül tanulmányi területenként elküldi a jelentkezők listáját a középfokú iskoláknak. A középfokú iskola igazgatója rangsorolja a listán szereplő jelentkezőket, megadja az adott tanulmányi területre felvehető tanulók számát, és az így előálló rangsort 2025. április 15-ig megküldi a Hivatalnak.